Przedstawiam scenariusz zajęć dla klasy pierwszej z wykorzystaniem darmowego (freeware) programu edukacyjnego zaczerpniętego z internetu „2plus2”.
Tematyka zajęć: Turniej matematyczny rozwijający sprawne liczenie w zakresie 10.
Cele konkursu:
- utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 10,
- rozwijanie logicznego myślenia,
- kształcenie umiejętności sprawnego posługiwania się komputerem,
- stworzenie możliwości porównania swoich umiejętności z innymi w celu samodoskonalenia się
Formy i metody pracy:
- gra dydaktyczna-rozwiązywanie zadań problemowych
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe i program edukacyjny "2plus2"
- kartki z rozpisanymi w kolejności zadaniami przy każdym stanowisku,
- dyplomy za pierwsze trzy miejsca oraz dyplomy za udział w turnieju.
Warunki realizacji:
- dla jednego ucznia - jedno stanowisko komputerowe z dostępem do internetu.
- uczniowie wcześniej korzystali z programu i określonych zadań.
Przebieg turnieju:
I. Powitanie uczestników.
II. Przypomnienie zasad korzystania z komputera.
III. Zapoznanie z zasadami turnieju:
a) wygrywa ten, kto rozwiąże zaplanowane zadania w najkrótszym czasie i zrobi najmniej błędów.
b) jeśli podczas turnieju uczestnikowi zawiesi się komputer, prowadzący odlicza czas poświęcony na ponowne jego uruchomienie.
c) każdy, kto skończy wykonywać zadanie, podnosi rękę, a prowadzący sprawdza, i zapisuje na karcie ucznia ilość błędów. Uczestnik niezależnie od tego, czy rozwiązał zadanie bezbłędnie, czy też nie, pokonuje kolejne etapy turnieju.
IV. Podanie kolejności rozwiązywania zadań i rozpoczęcie turnieju:
1. Zaznacz obrazek na który wskazuje liczba
2. Który obrazek został zaznaczony
3. Wstaw odpowiedni znak
4. Dodawanie-podaj prawidłowy wynik
5. Wstaw brakujący znak + lub –
6. Znajdź wszystkie działania, których wynik to poniższa liczba
7. Odejmowanie – podaj prawidłowy wynik
8. Dodawanie i odejmowanie- podaj prawidłowy wynik
V. Zakończenie turnieju.
VI. Ogłoszenie wyników.
VII. Rozdanie dyplomów.
VIII. Ewaluacja
Uczniowie mają podzielić się wrażeniami z lekcji i ocenić ją. Każda osoba może to wyrazić określając swój nastrój po zajęciach.
Uczniowie przyklejają smoprzylepne karteczki ze swoim imieniem na dużej: uśmiechniętej, lub smutnej buzi wywieszonej na tablicy.
Karta pracy ucznia: _________________________________
(imię i nazwisko)
LICZENIE
1. Zaznacz obrazek (na który wskazuje liczba)
2. Który obrazek (został zaznaczony)?
3. > = < (liczb) (wstaw odpowiedni znak)
DODAWANIE
4. Dodawanie (podaj prawidłowy wynik)
5. Brakujący znak (wstaw + lub –)
6. Znajdź działanie (których wynik to poniższa liczba)
ODEJMOWANIE
7. Odejmowanie (podaj prawidłowy wynik)
8. Dodawanie i odejmowanie kropek
9. Dodawanie i odejmowanie
Łączna ilość błędów: _____________
Opracowała Małgorzata Dondajewska